V roce 2016 došlo ve Velké Británii k dlouho plánovanému vydání nových bankovek. Na základě dobrých zkušeností s používáním polymerových bankovek v Austrálii padlo v roce rozhodnutí nahradit původní papírové bankovky s textilní příměsí novými obsahující obdobné složení polymeru. Dne 13 září 2016 tak občané Británie mohli získat nové bankovky v hodnotě  £ 5 s portrétem sira Winstona Churchilla, pod kterým se nachází jeho nejznámější citát: „Nemohu nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot.“ Na tento citát, pronesený při projevu v Dolní sněmovně parlamentu v 15 hodin dne 13. května 1940, odkazují i hodiny věže Big Benu v pozadí.
Numismatici přijali nové platidlo s nadšením, a některé bankovky první série počínající číslem začínajícím AA01 se nyní prodávají i za 40 krát vyšší hodnotu než je nominální cena1)https://www.theweek.co.uk/rare-5-pound-notes,2)http://magazin-sberatele.cz/nove-britske-bankovky-winstonem-churchillem/.

O bankovkách se hodně diskutovalo i v internetových diskuzních fórech a na základě jedné diskuze se rozhodla Veganská aktivistka a podnikatelka Steffi Rox pomocí Twitteru dne 27. listopadu 2016 dotázat Bank of England3)https://twitter.com/SteffiRox/status/803049544636334080, jestli nová polymerová bankovka obsahuje živočišný lůj. Zástupce banky na tweet už druhý den odpověděl, že polymerové pelety použité v základním substrátu skutečně obsahují stopové prvky živočišného loje.

Tato krátká komunikace vzápětí spustila lavinu dalších reakcí. Prostřednictvím internetu vegané a progresivisté spolu s představiteli některých náboženský skupin spojili v masivní protest směřovaný proti obsahu živočišného loje v bankovkách.
Elektronická petice4)https://www.change.org/p/bank-of-england-remove-tallow-from-bank-notes, kterou založil 47 letý zaměstnanec hotelu Doug Maw, získala do hodiny po založení prvních tisíc podpisů a už 29. listopadu tak obsahovala více než 70 tisíc podpisů. V den uzavření v petici bylo 138549 podpisů požadujících stažení bankovek obsahujících živočišný tuk.

Na dění velmi rychle zareagovala Bank of England svým prohlášením dne 30. listopadu5)https://www.bankofengland.co.uk/news/2016/november/boe-statement-on-polymer-banknotes:

“Jsme si vědomi obav některých lidí týkající se stop loje v naší nové pěti librové bankovce. Chápeme tyto obavy a budeme se jim věnovat s maximální vážností. V době podpisu smlouvy banka o možném problému nevěděla a nyní se snaží celou záležitost objasnit. Dle poslední informace v od dodavatele, firmy Innovia a jeho dodavatelského řetězce ukazuje, že je použito velmi malé množství loje v časné fázi výrobního procesu peletami polymeru, které jsou pak použity k vytvoření základního substrátu pro pětilibrové bankovky.”

Informaci o stopovém množství loje potvrdila mluvčí společnosti Innovia Films Patricia Potts na dotaz novinářů potvrdila, že se v základním substrátu od subdodavatele nachází stopové množství  loje, který slouží jako ochrana před statickou elektřinou6)https://money.cnn.com/2016/11/30/news/animal-fat-money-notes-bills-cash-australia-canada/. I když v současné době není jiná náhrada, tak společnost Inovia aktivně hledá přijatelnou náhradu.

Bank of England vyzvala veřejnost aby se zapojila do veřejné diskuze7)https://www.bankofengland.co.uk/-/media/boe/files/banknotes/polymer/polymer-consultation o nalezení vhodného řešení. Bank of England uvedla8)https://www.bankofengland.co.uk/news/2017/february/boe-statement-on-the-next-steps-following-the-discovery-of-traces-of-animal-derived-products, že po pečlivé a důkladné rozvaze a rozsáhlých konzultacích s veřejností a zástupci náboženských skupin, se rozhodla zvířecí tuk dál používat9)https://www.bankofengland.co.uk/news/2017/february/boe-statement-on-the-next-steps-following-the-discovery-of-traces-of-animal-derived-products. Načasování uvedení nových bankovek tak proběhne beze změn.
Podle Bank of England bankovky s podobným složením používá dalších více než 30 zemí na světě a stejný polymer je používaný i při výrobě platebních karet, mobilních telefonů, částí aut nebo kosmetiky s kterými lidé každodenně přicházejí do styku.

Na výzvu o vyjádření názoru reagovalo 3554 lidí. Z těch, kteří vyjádřili přednost, 88% bylo proti použití přídatných látek živočišného původu a 48% bylo proti použití palmového přísad odvozené z ropy. Přechod na palmový olej by byl podle banky nákladný a vyvolal by otázky o tom, jestli je šetrný k životnímu prostředí.

Uvedení nové £ 10 bankovky dne 14.září 2017 tak bylo podle původního plánu a vytištěny byly na stejný polymer, jako £ 5 bankovky. Tentokrát se uvedení obešlo bez internetové paniky. Na bankovce je portrét spisovatelky Jane Austenové a jde o první britskou bankovku, na níž jsou hmatové značky pro nevidomé a slabozraké. Původní papírová desetilibrovka s vědcem Charlesem Darwinem stále platí; postupně bude vyřazována z oběhu.

Klady a zápory Polymerových bankovek10)https://coinweek.com/paper-money-2/paper-money-world/controversy-animal-fat-used-manufacture-new-uk-5-pound-note/

Počátek zájmu o hledání náhrady za papírové bankovky je možné hledat v Austrálii. V 70. až 80. letech Reserve Bank of Australia (RBA) financovala projekt výzkumu ochrany bankovek. RBA spolupracoval s Australským institutem Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO)11)Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – https://csiropedia.csiro.au/Polymer-banknotes/a s University of Melbourne při nalezení praktických opatření proti padělání papírové měny.

Australské polymerové bankovky se osvědčily a to bylo jedním z hlavních důvodů proč i Velká Británie rozhodla o postupné náhradě stávajících bankovek polymerovými.
Když byla plastová bankovka uvedena do oběhu, Bank of England zdůrazňovala hned několik jejích výhod.

Polymerové bankovky jsou čistší a hygieničtější než papírové nebo bankovky na bázi bavlny. Jsou odolnější, a vydrží déle v oběhu (asi pět let u plastových bankovek na rozdíl od přibližně dvouleté životnosti papírových bankovek). Když ji omylem vyperete, nic se jí nestane. Nový materiál pak navíc umožnil zmenšení bankovek přibližně o 15%.  Pětilibrovka se tak nyní snáze vejde do peněženky.

Zároveň se také dají daleko obtížněji padělat. Některé bezpečnostní prvky v minulosti vůbec nebylo možné použít u jiných bankovek, než těch vyrobených z polymerního substrátu. Všechny tyto rozdíly ve výsledku přinášejí přímé i nepřímé úspory pro hospodářství, takže plastové platidla se stávají stále atraktivnější možností pro měnové systémy na celém světě.

Nové platidla mají však i několik dříve neznámých aspektů, které bylo nutné vyřešit. Plastové bankovky mohou změnit tvar, nebo se zcela roztaví, pokud jsou vystaveny teplotám nad 120 stupňů Celsia a bankovky se někdy udržují pohromadě díky statické elektřině. Toto může být velkým problémem všude, kde se pracuje s bankovkami i například v automatizovaném zpracování a bankomatech.

To je důvod, proč jsou při výrobě polymerových bankovek použita antistatická opatření, jako je přidání loje do surovin pro výrobu polymeru12)https://www.coinbooks.org/esylum_v19n50a34.html.

Lůj je voskovitý bílý živočišný tuk nacházející se v oblasti ledvin, žaludku a dalších vnitřních orgánů. Při pokojové teplotě zůstává tuhý. Získává se při nižších teplotách než sádlo. Lůj je těžko stravitelný, zvláště při nižších teplotách.

Používá se v potravinářství, obvykle jako balzám na rty, mýdla, ošetřování kůží, pastelky, plastové sáčky, pneumatiky bicyklů, make-up. Pro jeho specifické vlastnosti je často používán při výrobě plastových fólií.
Do roku 1990 ho ve směsi s olejem z bavlníkových semen používala společnost McDonald pro smažení hranolků13)Schlosser, Eric (2001). Fast Food Nation: The Dark Side of All-American Meal . Houghton Mifflin. ISBN 0-395-97789-4. Po nátlaku veřejnosti, však McDonalds změnil původní recepturu.

Vepřovým lojem se mazaly papírové patrony v puškách používajících černý prach. Dodnes se v kombinaci s včelím voskem používá jako mazivo pušek na černý prach. Nenahraditelnou úlohu měl lůj i při mazání parních lokomotiv. Jako mazadlo pro zvláštní účely se používá stále a nově nachází uplatnění i jako součást ekologických paliv.

Klíčovou složkou lojů je kyselina stearová, jako součást přírodní mastné kyseliny. Jak je zjištěno, největší množství je možné nalézt v tukových tkáni živočichů, ale obsahují ho v omezeném množství také v kokosové ořechy a semena stromu máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa), známého také jako Bambucké máslo. Největším problémem získání rostlinného tuku je menší výtěžnost a vyšší vedlejší náklady na získání a přepravu. Toto zásadně zvyšuje cenu. Dle vyjádření výrobce bankovního polymeru, vlastnosti rostlinných lojů nejsou shodné s živočišnými a nehodí se proto pro použití při výrobě bankovek. Použití rostlinných tuků je také velmi kontroverzní z důvodu devastace tropických lesů spojená s úhynem živočichů.

Výrobcem polymeru pro výrobu bankovek je společnost Innovia Films. V současnosti 24 zemí používá plastové bankovky. Z bezpečnostních důvodů přesné složení bankovek i výrobce substrátu není veřejnou informací, ale mluvčí společnosti Innovia Films Patricia Potts na dotaz novinářů potvrdila, že je možné předpokládat, že i v ostatních bankovkách je použit stejný substrát14)https://money.cnn.com/2016/11/30/news/animal-fat-money-notes-bills-cash-australia-canada/.

Profesor chemického inženýrství David Solomon, který vedl výzkum polymerů v CSIRO15)Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – https://csiropedia.csiro.au/Polymer-banknotes/ na University of Melbourne. Výsledky výzkumu posloužily k uvedení světově první polymerové bankovky v roce 1988 v Austrálii, okomentoval protesty „Je to hloupé. Je to naprosto hloupé“, bankovky obsahují „triviální“ množství loje, prohlásil pro rádio 2GB16)https://www.9news.com.au/national/2016/12/02/12/28/polymer-pioneer-says-uk-protest-stupid.

O jak zanedbatelné množství loje se jedná, spočítali na webu vice.com17)https://www.vice.com/en_uk/article/dp3eyq/a-very-precise-calculation-of-exactly-how-many-cows-are-being-murdered-for-the-new-fivers. Dle uvedené informace jedna nová £5 bankovka vážící 0.7g, obsahuje 0.00007g loje.

Unikátní vlastnosti a výhody polymerových bankovek jsou důvodem, proč stále větší množství zemí využívá, případně zvažuje použití polymerových platidel. Nachází uplatnění i při různých speciáalních příležitostech18)https://www.zlato.cz/uncategorized/polymerove-bankovky-cnb-neplanuje-v-australii-se-uz-dvacet-let-nepouzivaji-jine/.

1988Austrálie2002Mexiko2010Honduras
1991Papua Nová Guinea2004Chile2010Vanuatu
1991Singapur2007Guatemala2011Kanada
1996Brunei2007Hong Kong2011Kostarika
1998Malajsie2007Nigeria2011Mozambik
1999Nový Zealand2009Nikaragua2013Mauritius
1999Rumunsko2009Paraguay2014Mauritánie
2001Vietnam2010Dominikánská Republika2016Velká Británie

I v České republice už proběhl v roce 1999 test tisku českých bankovek na polymerový substrát. Do reálného užívání se však zatím polymer nezvažuje19)http://ceskapozice.lidovky.cz/kde-a-jak-vznikaji-bankovky-ddn-/tema.aspx?c=A170113_094701_pozice-tema_houd.

K rozhodnutí zavedení £ 5 bankovek ve Velké Británii došlo v roce 2013 a první bankovky se do oběhu dostaly v roce 2016.

Pro Británii však nejde o první emisi plastových bankovek. Poprvé byly plastové bankovky zavedeny na ostrově Man v roce 1983. Už v roce 1988 však byly staženy z oběhu z důvodu problémů s inkoustem. K dalšímu použití plastových bankovek došlo v roce 1999 pro pamětní bankovky k oslavě roku 2000 v Severním Irsku a 2015 ve Skotsku.

Jedním z důvodů emise nových bankovek byl i značný výskyt kontaminace drogami a bude zajímavé sledovat zda nový materiál bude mít vliv na snížení používání bankovek jako pomůcek k aplikaci drogy. Podle výzkumu provedeného v roce 2011, o kterém informoval britský deník The Thelegraph, se kokain nachází na 11 % britských bankovek20)https://www.telegraph.co.uk/news/uknews/crime/8929988/One-in-ten-banknotes-contaminated-with-cocaine.html. S novým materiálem hrozí uživatelům drog možnost poškození vnitřních částí nosu o hrany bankovek. Jak uvádí britský deník Metro, pro uživatele kokainu přitom pořezání nosu není jenom nepříjemná věc. S takovým zraněním se mnohanásobně zvyšuje i riziko, že se do rány dostane infekce. A jelikož si uživatelé kokainu šňupací prostředky rádi půjčují, vzrůstá i nebezpečí přenosu vážných chorob, především žloutenky typu C či viru HIV21)https://metro.co.uk/2017/05/11/people-are-being-winstoned-by-new-5-notes-after-snorting-coke-6627649/.

Náboženské a etické aspekty

Pro židovské věřící obsah loje v bankovkách nepředstavuje žádný problém. Dle mluvčího Rady zástupců britských židů Simona Rounda, židé sice nesmí lůj konzumovat, víra jim však nezakazuje dotýkat se výrobků obsahujících tuk zvířat. „Tyto nové pětilibrové bankovky by nepředstavují pro židy žádný problém, pokud se je nebudou snažit sníst”22)https://www.bbc.com/news/business-38144598.

Židovští duchovní, jejichž náboženství rovněž obsahuje některá omezení stran používání zvířecích produktů, jsou smířlivější. „Nová bankovka židům nezpůsobí žádný problém, pokud ji ovšem nesnědí,“ konstatoval mluvčí Rady zástupců britských židů Simon Round. „Židé nesmí lůj konzumovat, ale dotýkat se ho mohou,“ doplnil.

Největší problém tak s novými bankovkami mají Hinduisté. Krávy jsou hinduisty považovány za posvátné, a mnozí z nich nenosí boty, opasky ani další výrobky vyrobené z kůže poraženého skotu.

Mezi Hinduisty tak proběhla diskuze, zda mohou v chrámových pokladničkách přijímat dary v podobě nových bankovek. V souvislosti s uvedením zaznamenaly některé komunity úbytek darů do chrámových pokladniček.

Podobný přístup k novým bankovkám mají i rozšíření náboženského systému džinismu a Sikhové.

Úplně nejhůře se s lojem v bankovkách smiřují Vegané, kteří podobně jako hinduisté nepoužívají předměty z krav, ale navíc ani z jiných zvířat.

Média23)https://www.express.co.uk/news/uk/739093/New-five-pound-note-animal-fat-tallow-Hindu-Muslim-Jewish-Bank-England původně předpokládala, že největší odpor proti novým bankovkám budou mít muslimové24)https://www.cooltura24.co.uk/wiadomosci/17869,funt-ktory-juz-nie-jest-halal. A to vzhledem na obsahem živočišného loje, který by mohl pocházet i z tuku vepřů. Tento předpoklad se naštěstí nepotvrdil25)http://muslimcouncil.org.hk/4-pointers-for-muslims-to-consider-regarding-the-bank-notes-with-animal-fat/ a protest tak nepřerostl v násilné střety. Muslimové mohou používat nové bankovky, i když existuje rozpor názorů, zda smí mít polymerové bankovky u sebe při modlitbě.

Reference   [ + ]